V případě zájmu o trénink (intenzivku agility) na vašem cvičáku mne neváhejte kontaktovat na bara.banyrova@gmail.com

   A3 "Lupína" Jomgarden's Rarity  Zpět

 

Lupínka nebo-li Lupínek, Lupča, Ptáček, Skřítek je pyrenejský ovčák s dlouhou srstí v obličeji. Narodila se 19.11.2012. Toto plemeno jsem plánovala hodně dlouho :-) Ještě před tím než jsem si pořídila Budinku. Bohužel v té době v České republice nebyla jediná kvalitní chovatelská stanice. A Lupínku jsem si musela v roce 2013 importovat ze Švédska. Takže náš malý skřítek už má za sebou i let letadlem a já krásný výlet ve Stockholmu.

 

Co se týče povahy u pyrenejského ovčáka, byla jsem připravená na vše. I přesto, že mne Mari (chovatelka Lupči) stále utěšovala, že tomu tak opravdu není a maminka i tatínek Lupínky jsou vyrovnaní psi, vhodní nejen na sport, ale hlavně pro hektický pracovní život s dětmi. Opravdu se nemýlila a já jsem jí za to vděčná. Už jako štěňátko dokázala usnout uprostřed obýváku, kde ze všech stran lítaly řvoucí děti a domácnost vypadala jako, že každou chvilku exploduje. Je tomu tak i dnes, když už je to dospělý pes. Má ráda lidi, ale ona se rozhodne od koho se nechá pohladit a od koho ne. Do 2 let nebyla nikterak mazlivá, ale v  2,5 letech se to úplně změnilo a někdy je až vtíravá. Opět když se rozhodne ona, tak se přijde mazlit :-). Co z toho plyne - PYRKA JE OSOBNOST.

Není to dokonalý pes, má svoje chvilky :-), ale dokonalý snad není nikdo. Jak já říkám "pyraní povaha je hodně náročný koníček", ale když přijdete jak na ně, stojí to fakt za to. Jsou to zvířátka hodně svéhlavá a vše co dělají, dělají pouze pro svůj prospěch, nikoliv pro vás (naštěstí jsem již  měla tvrdou školu od Aimynky s touto vlastností :-)). Když s nimi pracujete musí to vše vypadat, tak že to vlastně všechno vymyslela pyrka, nikoliv vy :-). Milují pohyb a svobodnou vůli. Když jim toto dopřejete budete mít pohodového parťáka, který s vámi bude podnikat všechno do čeho se pustíte ze stoprocentním nasazením. Abych jim nekřivdila, tak miluji i svého člověka a strašně rádi s ním řeší svoje starosti. Ideálně vám na hlavě :-). Například ve tři hodiny v noci vám vaše malá pyr přistane na hlavě s děsem v očích "mami vedle pelíšku je vlkodlak". Po dlouhém průzkumu zjistíte, že vedle vašeho zlatíčka prolétla moucha :-). Bohužel zlatíčko si to nedá vymluvit a na hlavu vám pak přistává v intervalech 20 minut, až do rána :-).

Lidi, kteří si pořídí pyrenku, tak se dělí na dvě skupiny. Na ty co je jim jasné, že už toto plemeno nikdy, nikdy nechtějí .... :-) A na ty co jejich povaze propadnou a vědí, že toto plemeno je bude doprovázet již celý život. Já patřím do té druhé skupiny. Miluji překonávat problémy spojené s jejich povahou a vědět, že nikdy nemáte vyhráno :-). Na druhou stranu musím mít u sebe i protipól jako je moje Kate a nyní Bungee (více o nich v jejich medailonku). Všichni moji psi se nádherně doplňují, mám kolem sebe jing a jang, a žiji v naprosté harmonii :-). 

Co se týče našich aktivit, děláme toho hodně. Naše nej činnosti jsou procházky po lese a agility.  No a doplňkově mnoho dalšího. Lupínka jako správná pyrka má zapálení pro všechno, a jede na 150% procent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úspěchy

- zkoušky A1, A2, A3

 

- v roce 2016 v Rakousku Tattendorf Winter cup. 2x 2. místo zk. MA3

 

- v roce 2015 v Itálii Jesolo - IABC 2015 - 2. místo jumping1, 3. místo jednotlivci agility, družstvo 3. místo jumping a 1. místo agility

 

- v roce 2014 v Německu - Berliner Cup 2014 - 1. místo jumping A1

 

- v roce 2014 v Dánsku - Dania Cup 2014 - 2x 3. místo jumping a agility A1

 

- v roce 2014 účast na závodech canicrossu Nativia Challenge Horní Bezděkov - 4,6km za 23minut